Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


06.09.18

Книжки авторів Тернопільщини — лауретів обласної премії в галузі культури за підсумками 2017 року у фонді ТОУНБ


Тракало, В. Колонія : роман / В. Тракало ; вид. др. — Київ : Дніпро, 2016. — 831 с. 
 у номінації «Література» імені Б. Лепкого.

Роман «Колонія» перша книга українського прозаїка. Через долі багатьох галицьких родин автор показує тернистий шлях нашого народу до волі від 1920-х років і до проголошення незалежності України у 1991 році. Події у творі розгортаються не тільки в Україні, а й у Польщі, Німеччині, Росії, Сполучених Штатах Америки, Канаді. Документальні архівні матеріали лише підсилюють інтерес до роману.

 Гербіш, Н. Мене звати Мар'ям : [оповідання] / Н. Гербіш. — Харків : Vivat, 2017. — 48 с. : іл.
 у номінації «Твір для юнацтва» імені Іванни Блажкевич.
  
Мар’ям втратила дім у всіх його сенсах, опинилася в чужій країні, зіткнулася з ворожістю, породженою стереотипами й історіями, зміст яких їй годі збагнути, пережила болісну втрату, однак здобула найкоштовніший дарунок любові й урятованого життя.
Ця книжка про те, що, коли в місто приходить війна, тим, хто зумів вислизнути з-під її полум’яних язиків, залишається небагато: пам’ять, любов і пекуче бажання вберегти найдорожчих. Однак саме з цих трьох насінинок може вирости цілий новий світ — аби знайшлося для них трохисприйнятливого ґрунту й турботи тих, хто поруч.
 

Окаринський, В. Тернопіль: місто, люди, історія (від давнини до 1991 року) / В. Окаринський. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 512 с. : іл.
у номінації «Етнографія і музейна справа» імені Івана Гнатюка»
  

Ця книжка — найбільший на сьогодні нарис історії Тернополя у форматі «для всіх». Це не екскурсії містом, не хроніка й не академічна історія. Це узагальнений науково-популярний погляд, в якому автор намагається подати тільки перевірені факти, при цьому знайомлячи читачів з різними гіпотезами і поглядами. Через людський вимір книжка показує Тарнополь/Тернопіль від доісторичних часів, його заснування й розбудови в пізньому Середньовіччі, аж до завершення найтрагічнішого для міста «короткого» ХХ століття, — 1991 року. Етноси, релігії, державно-адміністративні чинники, громадське життя, — усе, що впливало на людину в міському просторі. Городяни, їх побут, життєві стилі, субкультури, самореалізація. А також обличчя самого міста крізь призму культурно-історичних епох у контексті світової, європейської й української історій. Текст книжки доповнюють мапи, схеми, фотографії, твори мистецтва, артефакти минулого, а також покажчик, хронологія, бібліографія. Для широкого кола зацікавлених і гурманів.

Чистух, В. Завалівске коріння Блаженнішого Любомира Гузара / В. Чистух. — Львів : Свічадо, 2017. — 64 с.
 у номінації «Краєзнавство» імені Петра Медведика.
 

 «Учитель Завалівської школи, що на Підгаєччині (Тернопільська область ), Володимир Чистух, завдав собі труду зібрати спогади про колишнього пароха греко-католицької громади в Завалові — отця Дмитра Гузара. Саме цей священик, який довгі роки був душпастирем Завалова (1856−1908), і то дуже шанованим та улюбленим, є моїм прадідом. Він і його дружина Кароліна були батьками Лева, який мав сина Ярослава. Останній був моїм батьком. Власне, назва цієї книжечки говорить про мої корені, про моє походження… Розгляд цієї книжки як історії одної людини був би обмеженим. Читач повинен собі усвідомити, що за допомогою зібраного матеріалу пізнає певну епоху в житті нашого народу, особливо те, яким було життя українського суспільства у ХІХ столітті, щонайменше в одній частині України — її західних областях. Таке знання дуже важливе, щоб зрозуміти розвиток нашого національного побуту в той період», — зазначив у передмові Любомир Гузар.
 У книзі представлено історію родини Дмитра Гузара, прадіда Блаженнішого Любомира, а також унікальні фотографії з архіву Гузарів, які вдалось зібрати Володимиру Чистуху.

Тетяна Ковалькова, завідувач відділу міського абонементу

Немає коментарів :

Дописати коментар