Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


09.10.16

До 130-річчя від дня народження Іванни Блажкевич (1886–1977)

Іванна Омелянівна Блажкевич (9 жовтня 1886, село Денисів, нині Козівського району Тернопільської області), була третьою дитиною в сім’ї народного вчителя та культурно-громадського діяча Омеляна Бородієвича й Марії Щепановської, яка походила із заможної польської родини, проте вважала себе українкою та прийняла за рідні мову й обряди свого чоловіка. Коли Іванці виповнилося три роки, мати померла. Батько віддав дочку під опіку діда по матері Сильвестра Щепановського, який був лісничим у Збаражі. Той малу допитливу онуку часто водив по лісі, розповідав різні бувальщини та прищеплював любов до природи. Однак початкову освіту дівчина здобула в рідному Денисові. Після цього навчалася в Тернопільській виділовій (семирічній) школі, а згодом екстерном успішно склала іспити у Львівській учительській семінарії.4 лютого 1911 року Іванна стала на рушник подружнього життя з учителем із сусіднього села Купчинців Іваном Блажкевичем, вона разом із чоловіком працювала вчителькою в школах сіл Суботова та Залукви на Станіславщині, а після війни — у школі ім. Маркіяна Шашкевича м. Станіслава. Коли розпочалася Перша світова війна, її чоловіка мобілізували на фронт, а згодом жінка одержала повідомлення, що він перебуває в російському полоні.

1 листопада 1918 року вона була делегатом від Галицької округи до Народних зборів у Львові, на яких проголошено ЗУНР, а вже наступного дня іменем новоствореної республіки очолила на цій території ліквідацію провладних установ і жандармських постерунків. Та, на жаль, Україна довго не втрималася. Почалися нові репресії. Не випускало з поля зору вороже око й Іванну Омелянівну, яка потрапила до списку неблагонадійних. Пілсудчики не тільки переслідували жінку, а й цькували, неодноразово арештовували, обшукували, били, погрожували смертю, прикладали багнети до грудей її сина Богданка. За 12 днів у хаті письменниці проведено 17 ревізій і 8 разів її арештовано. Та сильний дух не корився ні настановам, ні муштрі. У відповідь влада вирішила негайно запроторити націоналістку до в’язниці. Довідавшись про те, Іванна втекла до лісу й кілька місяців там переховувалася. На неї не раз влаштовували облави, але спіймати не вдавалося. Тоді було випущено оголошення, що доволі значну суму грошей отримає той, хто повідомить про місце її схову. Та жінка, на подив своїх ворогів, була невловимою, залишалася стійкою та непохитною.

Про цю жінку ходили легенди і за її життя, і після нього. Вона залишила по собі цікаву літературну спадщину і світлу пам'ять серед галичан, а надто серед односельців-денисівців, з якими, будучи українською патріоткою, жила, творила, займалася громадською діяльністю. Її завжди оточували кращі представники української інтелігенції, письменники, хоч сама мала родинне коріння серед польської шляхти.

 
Померла Івана Блажкевич 11 березня 1977 р. у с. Денисів.

Восени 1988 року в Денисові  їй споруджено пам'ятник роботи скульптора Івана Мулярчука.
До 100-річчя від дня народження славної уродженки краю в будинку, де вона жила, почав діяти музей-садиба Іванни Блажкевич.У 1993 році встановлено літературну премію імені Іванни Блажкевич, яка щороку видається українським літераторам у її рідному селі на день народження письменниці.

На її честь названі 16 курінь УПЮ імені Іванни Блажкевич і Тернопільська школа-ліцей № 9.

 
На початку грудня 2014 року на стіні Тернопільської школи-ліцею № 9 відкрили барельєф Іванні Блажкевич (скульптор Іван Сонсядло).У нашій книгозбірні є  твори Іванни Блажкевич:

Блажкевич, І. О. Драматичні твори для дітей [Текст] /
І. Блажкевич. — Тернопіль : Діалог, 1993. —107 с.

Блажкевич, І. О. Прилетів лелека [Текст] : вірші та оповідання : для дошк. та мол. шк. віку / «Слово про авторку» Ірини Вільде, мал. Ольги Лебідь. — Київ : Веселка, 1971. — 51 с.

Блажкевич, І. О. У дитячому садочку [Текст] : для дітей дошк. віку / І. Блажкевич. —Тернопіль : Кн.-журн. вид-во, 1993. — 32 с.

Життя, віддане Україні. Спогади про Іванну Блажкевич [Текст] : збірка наукових праць / упоряд. Я. Федик. —
2-е вид. —Тернопіль : Горлиця, 2006. — 158 с.
 
Блажкевич, І. О. Ластівочка : пісні для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку / І. О. Блажкевич, М. О. Ведмедеря.— Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005. — 56 с.

Наталія Біленька, провідний бібліотекар відділу міського абонементу

Немає коментарів :

Дописати коментар