
1 березня минає 85 років від дня
народження відомого українського письменника, історичного романіста
Івана Білика (1930—2012).
Народився письменник в с. Градизьк (нині селище міського типу Глобинського р-ну Полтавської обл.) в селянській родині. Викладав у сільській школі. Від 1956 почав друкуватися. По закінченні факультету журналістики Київського інституту, де вчився у 1956–61 рр., працював у редакціях газети «Робітнича газета», «Молодь України», «Літературна газета».
Автор сенсаційних українських історичних романів радянських часів — «Меч Арея» (1972) і «Похорон богів» (1986).
Відразу після видання обидві книги стали бестселерами. Проте, з ідеологічних міркувань «Меч Арея» 1972 року заборонили та вилучили з бібліотек, нерозпродані примірники — з книгарень (встигли знищити 5 тисяч примірників із 65 тисяч накладу). Письменника примусили звільнитися з роботи в редакції «Літературної України» (3,5 роки був безробітним, лише 1976 р. вдалося влаштуватися в редакцію часопису «Всесвіт» на посаду «секретар-друкарка»), його позбавили права друкуватися, піддали цькуванню в пресі.
Після того книжка в СРСР поширювалася «з рук у руки», але була перевидана за кордоном — у Канаді, Америці, Великобританії та інших країнах. На сьогодні витримала 15 перевидань (в тому числі 9 — за кордоном).
У 1991 Іван Білик став лауреатом Шевченківської премії за історичний роман «Золотий Ра». Також відомий «скіфською трилогією», за другу книгу якої «Не дратуйте грифонів» у 1993 році отримав Всеукраїнську літературну премію за кращий роман року.
Відомий Іван Білик також як перекладач творів сучасних болгарських письменників.
Помер 27 листопада 2012 року після тривалої хвороби.
У відділі міського абонементу функціонує книжкова виставка
«Арея меч, що поєднав століття». На ній представлено історичні твори Івана Білика різних років видання.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу виставку та ознайомитися з творчим доробком письменника.
Найвідоміші історичні романи Івана Білика
з фонду Тернопільської ОУНБ:
з фонду Тернопільської ОУНБ:
Марія Гуменна, провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ.
Немає коментарів :
Дописати коментар