Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


20.11.14

Літературні читання «Трагічний сміхотворець Остап Вишня»


13 листопада минуло 125 років від дня народження видатного українського письменника, талановитого майстра сатири та гумору Остапа Вишні (справжнє ім’я та прізвище Павло Губенко).

«Мабуть, з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні», — писав Олесь Гончар.

«Щоб з людини посміятися, треба любити людину більше ніж самого себе». В цих рядках — весь Остап Вишня, його громадянське та письменницьке кредо.
Остап Вишня талановитий, дійсно народний письменнник. Він увійшов в літературу вже досить зрілою людиною. Йому було 30 років. Але вже за два-три роки гуморист Вишня став найбільш знаним письменником після Шевченка. Його твори видавались мільйонними тиражами. Задля того, щоб читати Вишню, не один селянин ліквідував свою неписьменність, а російськомовні старалися вивчити українську мову.
Упродовж життя письменник написав близько двох з половиною тисяч творів: гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари, щоденники, переклади. 
Започаткував у літературі новий жанр — усмішку (це таке гумористичне оповідання, у якому оповідь про події була короткою, точною, дотепною і доброю). В Остапа Вишні хороші, веселі, повчальні твори, вони вносять у життя промінчик світла, адже гумор споконвіку допомагав людству вижити в будь-якій ситуації. 
Особливою популярністю користуються цикли усмішок: сільські, кримські, закордонні, київські, мисливські.
Провідна тема всієї творчості письменника: викриття недоліків людини і суспільства. Особливо нещадно висміював в українців індивідуалізм, відсутність національної єдності, інертність, всі ті риси в психології українця, що так дорого обійшлись і обходяться Україні.
Літературна спадщина Остапа Вишні у фонді відділу міського абонементу представлена досить широко. В нас є твори письменника в 7-ми, 5-ти, 4-х та 2-х томах, видані в різні роки. У фонді є окремі збірки гуморесок. 
Особливу цінність становлять прижиттєві видання 
автора — це окремі збірки гуморесок: «Мудрість колгоспна» — 1952 року видання, «Нещасне кохання» — 1956 року видання, «Отак і пишу» — 1954 року видання, «Усмішки» — 1955 року видання.
Барон Мюнхгаузен у виконанні Олега Янковського, казав: «Серйозне обличчя — це ще не прикмета розуму. Всі дурниці у світі робилися саме з цим виразом. Тому усміхайтесь, панове. Усміхайтесь!».


12 листопада 2014 року в Тернопільській ОУНБ відбулися літературні читання «Трагічний сміхотворець Остап Вишня»,  присвячені 125-річчю від дня народження українського письменника, майстра гумору та сатири.
Ведуча заходу — Неля Боднарець, провідний бібліотекар відділу міського абонементу, — коротко розповіла про творче кредо видатного українця, його нелегке життя та підкреслила значення творчості Остапа Вишні для сьогодення.
Упродовж читань звучали гуморески та сатиричні оповідання гумориста у виконанні Юрія Черненка — актора Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. 
Присутні переглянули короткометражний художньо-документальний фільм про життєвий і творчий шлях письменника. Також їх увазі було запропоновано виставку творів Остапа Вишні з фонду відділу міського абонементу.
Гостями заходу були студенти Галицького коледжу ім. В. Чорновола   та читачі бібліотеки.

Неля Боднарець — провідний бібліотекар відділу
      міського абонементу Тернопільської ОУНБ —
       розповідає про життя і творчість письменника
Літературна спадщина Остапа Вишні з фонду ТОУНБ
Гуморески Остапа Вишні читає Юрій Черненко — актор
Тернопільського академічного обласного українського
драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка
Студентська молодь із захопленням слухає розповіді
про високоталановитого майстра сатири й гумору та
його твори у виконанні актора обласного драматичного театру
ім. Т. Г. Шевченка
Неля Боднарець, провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ

Немає коментарів :

Дописати коментар