Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


03.07.13

Мій Шевченко
Ім'я Шевченка супроводжує нас усе життя, починаючи від "Букваря" і закінчуючи великим "Заповітом". Слово поета возвеличує, облагороджує, формує наші душі. Пророча місія Кобзаря триває і нині.
Філокартична шевченкіана*
Нещодавно, переглядаючи літературознавчі видання на шевченківську тематику, що знаходяться у фонді відділу міського абонементу ТОУНБ, натрапила на унікальне видання "Не забудьте пом'янути... Шевченківська листівка як пам'ятка історії та культури.1890-1940", автора Володимира Яцюка, видане у київському видавництві "Криниця" у 2004 році до 190-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.Батьківщина поштової картки- Австро-Угорщина. Про давню ілюстровану поштову картку як соціокультурний феномен в Україні почали писати нещодавно. Давня українська листівка дійшла до нашого часу в доволі щедрому розмаїтті.


У ілюстрованому виданні вперше грунтовно висвітлюється історія з'яви старих шевченківських поштових карток і тлумачиться їхній зміст. За кількістю зібраного філокартичного матеріалу, присвяченого одній історичній постаті, ця монографія не має аналогів.
Коментарі до листівок подано українською та англійською мовами. Досить довгий перелік країн, де вони друкувалися, зокрема: Австралія, Австрія, Аргентина, Бразилія, Італія, Канада, Німеччина, Польща, Росія, США, Франція, Швейцірія, Швеція, Узбекистан, Японія.
 Кількість тільки давніх шевченківських листівок (1890-1940) сягає тисячі. Серед шанувальників та збирачів української шевченківської листівки вітчизняні колекціонери: Євген Артеменко (Харків), Андрій Жук (Львів), Петро Арсенич  (Івано-Франківськ), Василь Білек (Чернівці), Володимир Яцюк (Київ), а також Борис Заянчківський (Торонто), Морган Уільямс (Вашингтон) та ін.
Дане видання має передусім велику історичну цінність, адже на багатьох листівках відтворені портрети українських діячів культури та національно-визвольних змагань, знищені нині архітектурні пам'ятки, неіснуючі вже краєвиди. Серед названих зображень трапляються рідкісні й унікальні.
Литвиненко О.
 Було колись - в Україні...
 вид. Українського 
літ-художнього т-ва.
Петроград, 1917
Т. Г. Шевченко 
 Обніміте ж. брати мої...
Київ, 1914

У монографії філокартичні матеріали згруповано по таких темах: "Портрет - символ", "Художні портрети", "Рядки з "Кобзаря", Пластика", "Ювілейні листівки", "Благодійні листівки" та ін.
Хотілося б порекомендувати дане видання всім, хто цікавиться історією та культурою України, зокрема колекціонерам шевченкіани.

*Філокартія - колекціонування поштових карток (листівок)


Оксана Гавенко, головний бібліотекар відділу міського абонементу ТОУНБ

Немає коментарів :

Дописати коментар