Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


01.06.13

Романи Ф. С. Фіцджералда повертаються до читача


Читачі бібліотеки знову зацікавилися творами та творчістю Ф. С. Фіцджералда, видатного американського письменника XX століття, переглянувши американський драматичний фільм «Великий Гетсбі», знятий на основі одноіменного роману  у 2012 році. Режисер — Баз Лурманн, у головних ролях Леонардо ДіКапріо, Тобі Магуайр та Кері Малліган. 16 травня 2013 року відбулася прем'єра фільму в Україні.

Френсіс Скот Фіцджералд (24.09.1896, Сент-Пол, Міннесота —  21.12.1940, Голлівуд, Каліфорнія) навчався в одному з найпрестижніших університетів США — Прінстонському. Під час навчання в університеті почав виявляти інтерес до літературної творчості. Під час Першої світової війни добровольцем вступив до лав американської армії. Після демобілізації у 1919 році Фіцджералд приїхав у Нью-Йорк і став службовцем рекламного агентства, але всі свої зусилля віддав створенню своїх романів.

У ранніх творах письменника, створених на початку 20-х рр, — у романі «Вродливі та приречені», (1922), збірках новел «Емансипантки та любомудри», (1920) та ін. — критичне сприйняття дійсності простежується ще не так виразно і виявляється здебільшого у невимушеному іронічному настрої розповіді. Особистість письменника легко ототожнюється з героями його творів. Все це в підсумку сприяло широкій популярності автора, який зумів виразити головні вартості молодого покоління: юність, потяг до насолод і безтурботних розваг. «Він уособлював втілення американської мрії: молодості, вроди, заможності, раннього успіху, — зазначає біограф Фіцджералда, письменник Е. Тернбулл, — і вірив у ці атрибути так пристрасно, що аж наділяв їх певною величчю».

 І тому, коли з'явилися найвидатніші твори художника — такі, як «Великий Гетсбі» (1925) і «Ніч лагідна», (1934), які не вкладалися в усталені рамки, багато хто просто не спромігся відчути їхню справжню силу і належно оцінити.У романі «Великий Гетсбі» Фіцджералд виносить  на загальний розгляд феномен «американської мрії», який є одним із засадничих понять усієї американської історії. В образі головного героя Джея Гетсбі письменникові вдалося одночасно домогтися дивовижної гармонії у змалювані привабливості мрії та неминучого її краху. 

Спершу Фіцджералд мав намір назвати свій роман «Серед мільйонерів і сміттєзвалищ». У цій назві виражені головні мотиви твору — протиставлення величезних матеріальних багатств і духовного спустошення тих, хто ними володіє.

Прототипом Гетсбі, як згодом писав сам автор, став знайомий фермер з Міннесоти, а точніше — пов'язана з ним романтична історія, яка запала запала письменникові у пам'ять. Через образ Гетсбі Фіцджералд зумів втілити у конкретну поетичну форму своє ставлення до багатіїв як до людей іншої породи, котрі посіли у цьому житті найліпші місця. Але письменник також розумів і моральну розбещеність таких представників суспільства, не довіряв їхній могутності.

 Роман «Великий Гетсбі» свідчить і про своєрідність художнього методу письменника. Фіцджералд став першовідкривачем не тільки в царині соціальної візії, а й у світі поетики. Він одним із перших в американській літературі почав застосовувати у своїй творчості принципи ліричної прози, водночас надзвичайно сильно впливаючи на емоції читачів.
 Роман «Великий  Гетсбі» став одним з найвищих досягнень американської літератури XX ст.

Наступний роман «Ніч лагідна» Фіцджералд назвав «своїм найулюбленішим твором» Саме в ньому він підсумував свої роздуми про долі молодого покоління 
20-х рр.  Автор реалістично описав історію Річарда Дайвера, показавши, що не лише зовнішні згубні впливи, а й власна слабкість прискорюють процес духовної деградації героя.
Незадовго до смерті Фіцджералд розпочав роботу над своїм новим романом «Останній магнат», який, однак, закінчити не встиг.. У романі відтворюються спостереження , які письменик зробив у Голівуді, у цій «фабриці мрій», де він працював штатним сценаристом протягом кількох останніх років. Помер Фіцджералд 21 грудня 1940 року від серцевого нападу 44-річним.
  
У 20-ті роки Фіцджералд став не просто в один ряд з найкращим письменниками США. Надзвичайно тонкий художник, який зумів розкрити складність і суперечливість людської психології.  Він зумів з великою художньою силою відобразити багато прихованих процесів, що відбуваються в суспільстві, втілити у своїй творчості чимало явищ, які визначали обличчя країни на багато десятиліть потому.

Час вніс свої корективи в оцінку творчого спадку Фіцджералда. Пройшли роки і нові читачі звернулися до його книг. І те, що він створив, забуто не буде. Творчість письменника звернута в майбутнє.
Українською мовою твори Фіцджералда перекладав М. Пінчевський.

У фонді нашої біблотеки є багато видань творів Фіцджеральда. Зокрема:

  • Фицджеральд Ф. С. Великий Гєтсби. Последний магнат: романы, рассказы / пер. с англ.— М. : Худож. лит, 1990. — 335 с.
  • Фицджеральд. С. Ф.  Избранные произведения: в 3-х т.: пер. с англ./ Ф. С. Фицджеральд; сост. вступит. статья с. 5-28 и коммент А. Зверева. — М.: Худож лит., 1977. — 445 с.


Також про творчість Фіцджеральда:


  • Горбунов, В. Романы Френсиса Скотта Фицджеральда.— М.— 1974.-15 с.


  • Лидский, Ю. Скотт Фицджеральд : творчество. —К. 6 Наукова думка, 1982.— 367 с., : ил.

Людмила Герман, провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ

Немає коментарів :

Дописати коментар