
Читачі бібліотеки знову зацікавилися творами та творчістю Ф. С. Фіцджералда, видатного американського письменника XX століття, переглянувши американський драматичний фільм «Великий Гетсбі», знятий на основі одноіменного роману у 2012 році. Режисер — Баз Лурманн, у головних ролях Леонардо ДіКапріо, Тобі Магуайр та Кері Малліган. 16 травня 2013 року відбулася прем'єра фільму в Україні.
Френсіс Скот Фіцджералд (24.09.1896, Сент-Пол, Міннесота — 21.12.1940, Голлівуд, Каліфорнія) навчався в одному з найпрестижніших університетів США — Прінстонському. Під час навчання в університеті почав виявляти інтерес до літературної творчості. Під час Першої світової війни добровольцем вступив до лав американської армії. Після демобілізації у 1919 році Фіцджералд приїхав у Нью-Йорк і став службовцем рекламного агентства, але всі свої зусилля віддав створенню своїх романів.
У ранніх творах письменника, створених на початку 20-х рр, — у романі «Вродливі та приречені», (1922), збірках новел «Емансипантки та любомудри», (1920) та ін. — критичне сприйняття дійсності простежується ще не так виразно і виявляється здебільшого у невимушеному іронічному настрої розповіді. Особистість письменника легко ототожнюється з героями його творів. Все це в підсумку сприяло широкій популярності автора, який зумів виразити головні вартості молодого покоління: юність, потяг до насолод і безтурботних розваг. «Він уособлював втілення американської мрії: молодості, вроди, заможності, раннього успіху, — зазначає біограф Фіцджералда, письменник Е. Тернбулл, — і вірив у ці атрибути так пристрасно, що аж наділяв їх певною величчю».
І тому, коли з'явилися найвидатніші твори художника — такі, як «Великий Гетсбі» (1925) і «Ніч лагідна», (1934), які не вкладалися в усталені рамки, багато хто просто не спромігся відчути їхню справжню силу і належно оцінити.

Спершу Фіцджералд мав намір назвати свій роман «Серед мільйонерів і сміттєзвалищ». У цій назві виражені головні мотиви твору — протиставлення величезних матеріальних багатств і духовного спустошення тих, хто ними володіє.
Прототипом Гетсбі, як згодом писав сам автор, став знайомий фермер з Міннесоти, а точніше — пов'язана з ним романтична історія, яка запала запала письменникові у пам'ять. Через образ Гетсбі Фіцджералд зумів втілити у конкретну поетичну форму своє ставлення до багатіїв як до людей іншої породи, котрі посіли у цьому житті найліпші місця. Але письменник також розумів і моральну розбещеність таких представників суспільства, не довіряв їхній могутності.
Роман «Великий Гетсбі» свідчить і про своєрідність художнього методу письменника. Фіцджералд став першовідкривачем не тільки в царині соціальної візії, а й у світі поетики. Він одним із перших в американській літературі почав застосовувати у своїй творчості принципи ліричної прози, водночас надзвичайно сильно впливаючи на емоції читачів.
Роман «Великий Гетсбі» став одним з найвищих досягнень американської літератури XX ст.
Наступний роман «Ніч лагідна» Фіцджералд назвав «своїм найулюбленішим твором» Саме в ньому він підсумував свої роздуми про долі молодого покоління
20-х рр. Автор реалістично описав історію Річарда Дайвера, показавши, що не лише зовнішні згубні впливи, а й власна слабкість прискорюють процес духовної деградації героя.
Незадовго до смерті Фіцджералд розпочав роботу над своїм новим романом «Останній магнат», який, однак, закінчити не встиг.. У романі відтворюються спостереження , які письменик зробив у Голівуді, у цій «фабриці мрій», де він працював штатним сценаристом протягом кількох останніх років. Помер Фіцджералд 21 грудня 1940 року від серцевого нападу 44-річним.
У 20-ті роки Фіцджералд став не просто в один ряд з найкращим письменниками США. Надзвичайно тонкий художник, який зумів розкрити складність і суперечливість людської психології. Він зумів з великою художньою силою відобразити багато прихованих процесів, що відбуваються в суспільстві, втілити у своїй творчості чимало явищ, які визначали обличчя країни на багато десятиліть потому.
Час вніс свої корективи в оцінку творчого спадку Фіцджералда. Пройшли роки і нові читачі звернулися до його книг. І те, що він створив, забуто не буде. Творчість письменника звернута в майбутнє.
Українською мовою твори Фіцджералда перекладав М. Пінчевський.
У фонді нашої біблотеки є багато видань творів Фіцджеральда. Зокрема:
- Фицджеральд Ф. С. Великий Гєтсби. Последний магнат: романы, рассказы / пер. с англ.— М. : Худож. лит, 1990. — 335 с.
- Фицджеральд. С. Ф. Избранные произведения: в 3-х т.: пер. с англ./ Ф. С. Фицджеральд; сост. вступит. статья с. 5-28 и коммент А. Зверева. — М.: Худож лит., 1977. — 445 с.
Також про творчість Фіцджеральда:
- Горбунов, В. Романы Френсиса Скотта Фицджеральда.— М.— 1974.-15 с.
- Лидский, Ю. Скотт Фицджеральд : творчество. —К. 6 Наукова думка, 1982.— 367 с., : ил.
Людмила Герман, провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ
Немає коментарів :
Дописати коментар