Прочитай. Книгозбірня

«Я завжди уявляв собі рай у вигляді бібліотеки»
Хорхе Луїс Борхес


ТОУНБ


14.02.13

«У десятку: вибір читача – 2012»

Рейтинг найбільш популярних книг серед читачів відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ


Даний рейтинг проведено на основі моніторингу читацьких запитів, опитування користувачів бібліотеки упродовж року.

У 2012 році користувачі відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ цікавилися різноманітними жанрами та тематикою художньої літератури.
Найбільший попит і надалі мали мелодрами, детективи, історичні романи, фантастика українських та зарубіжних авторів. Не залишилася поза увагою література інтелектуального та духовного змісту.
З’явилася низка перекладів зарубіжної класики українською мовою, що підвищило їх популярність серед користувачів.

З кожним роком зростає читацький інтерес до літератури духовного спрямування, яка широко представлена у фонді відділу міського абонементу.
З року в рік читабельними залишаються твори таких авторів, як Люко Дашвар, В. Лис, Л. Костенко, Є. Кононенко, О. Забужко, Н. Сняданко, Л. Вдовиченко, Ю. Андрухович, Я. Вишневський, Х. Муракамі, У. Уліцька, Б. Акунін, П. Зюскінд, Б. Шлінк.
Не менший попит мають художні твори тернопільських письменників: Б. Мельничука, О. Вільчинського, О. Смика, Г. Денеги, Л. Романчук, Н. Фіалко.

З’явилась низка нових літераторів, твори яких викликають підвищений інтерес серед користувачів, це, зокрема М. Дочинець, Н. Гербіш, Л. та Л. Білики, Н. Степула, С. Ларсон, Ю. Несбе, Б. Шульц та інші.

Молодіжна аудиторія читає книги С. Жадана, Л. Дереша, І. Карпи, М. Соколян, А. Кокотюхи, Т. Малярчук, Т. Прохаська, А. Багряної П. Коельо, Ф. Бегбеде, Е. Гілберт, М. Леві, А. Гавальди, а також книги лауреатів українських і зарубіжних літературних премій та конкурсів.

Не зменшується також цікавість читачів до літературно-художніх часописів, серед яких «Дзвін», «Київ», «Дніпро», «Кур’єр Кривбасу», «Всесвіт», «Літературний Тернопіль».
На жаль, користувачі мало беруть поетичні твори. Хотілося б побажати їм частіше звертатися до класичної української та світової літератури.
Подаємо перелік книг рейтингу «У десятку: вибір читача — 2012».


Український бестселер

Вдовиченко, Г. Бора : роман / Г. Вдовиченко. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2011. — 240 с.

Роман Бори ще не дописано, тож несподіваний подарунок — особняк у Львові — міг стати її затишною творчою лабораторією, а став притулком-«рукавичкою» для ще шістьох душ... Старе і мале, давня подруга та дивакуватий незнайомець, кіт і собака та, звісно ж, сама Христина Бора на наших очах стають справжньою сім'єю. Споріднені душі, відверте й щире спілкування вони знаходять, не ховаючись за вигаданими ніками й аватарками. Але на те воно й життя, аби дивувати справді неймовірними, але невіртуальними, сюрпризами. Може, варто й нам скуштувати реального життя?

Винничук, Ю. Танго смерті : роман / Ю. Винничук. — Х. : Фоліо, 2012. — 379 с.

Події у новому романі Ю. Винничука «Танго смерті» розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів —  українець, і поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, — переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби.

Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині. Про те, яким чином обидві сюжетні лінії зійдуться докупи, довідаєтеся у несподіваному фіналі. Роман відзначений літературною премією «Книга року Бі-Бі-Сі 2012».

Дашвар, Л. Биті є. Кн.3. Гоцик / Л. Дашвар. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2012. — 272 с. — (Зірки української прози).

Гоцик точно знав — Люба померла. Та хлопець вірив, що варто лише захотіти, і він зможе все. Пошуки сенсу життя і матері, яка батрачила десь в Італії, привели його до чужої країни.

Дивний хлопець Ілія став його супутником в мандрах: підступним другом і вірним ворогом. З його допомогою Гоцик заволодів казковим скарбом і чарівною дівчиною. Хлопцеві доведеться витримати жорстоке випробування його людської гідності, дружби та кохання. Чи зможе Гоцик встояти перед спокусами?

Денисенко, Л. Сарабанда банди Сари : роман / Л. Денисенко. — К. : Нора-Друк, 2008. — 240 с.

Він: зациклений на своїй роботі інтроверт, якого покинула дружина. Понад усе цінує самотність, спокій, тишу. Не сприймає дитячого галасу, хатніх тварин і присутності сторонніх людей у своєму помешканні.

Він: закохується у давно знану дівчину і дуже скоро його життя змінюється, перевертається, перетворюється на... жах? веселий тарарам? гнітючу буденність?

Колись він вже не розумітиме, як можна було так існувати, як можна було не пережити таку історію, — настільки несподівану та банальну, що вона може трапитися з кожним. Або — не трапитися ніколи.

Дереш, Л. Голова Якова. Алхімічна комедія : роман / Л. Дереш. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2012. — 240 с.

Геніальний композитор Яків отримує від свого брата, політтехнолога, незвичну пропозицію — створити симфонію до відкриття Євро-2012. Темні отці, які стоять за цим замовленням, впевнені, що лише йому під силу створити музику, що буде прологом до Апокаліпсиса...

Рідна домівка стає для Якова в`язницею. Хоч поруч з ним і живуть два брати, чотири музи і один злий геній, жодна нота не звучить в його серці…

Кононенко, Є. Російський сюжет : роман / Є. Кононенко. — Л. : Кальварія, 2012. — 128 с.

Він молодий, розумний, добре освічений, має патріотичні почуття. Але в результаті непорозуміння змушений тікати з України. Бо він на рідній землі — зайва людина, «лишний человек». Все в його житті чомусь складається за російським сценарієм. То доки тяжітиме над українцями фатум «російського сюжету»? Честь України, як завжди, рятує жінка…

Нова книга Євгенії Кононенко — про любов і про пошуки власної ідентичності, про призабуті обставини безтямного українського життя останніх років імперії та перших років незалежності, і про можливість зустрічі серед Атлантики на протягах сьогоднішнього глобалізованого світу.

Лис, В. Століття Якова / В. Лис ; передм. О. Забужко ; внутр. оформл. Т. Коровіної Клуб сімейного дозвілля, 2010. — 240 с.

Найкращий роман десятиріччя — короноване слово, яке вразило літературну Україну!

У житті старого Якова Меха на короткий час, мов той метелик, з’являється дівча-приблуда. Вона питає, чи любив він колись, — і виринає десь із глибини пам’яті його кохання, і біль втрати, круговерть війн та режимів, радощі та горе в родині, гріхи й каяття...

Роман переміг у номінації «Гранд романи» на конкурсі «Коронація слова —2010»

Матіос, М. Вирвані сторінки з автобіографії / М. Матіос. — Л. : Піраміда, 2010. — 366 с.

Реальний час, що пливе крізь живі людські долі, і реальні люди, що пливуть крізь плинний час, — такими є основні мотиви книжки «Вирвані сторінки з автобіографії» найпопулярнішої української письменниці Марії Матіос.

Книга-дайджест «населена» багатьма відомими і невідомими людьми і подіями, які складають історичну, психологічну, ідеологічну, культурну та побутову мозаїку українського життя перетину XX і XXI століть. Недаремно сама письменниця називає «Вирвані сторінки…» «не просто автобіографією, а стовідсотковою книгою про сучасність і сучасників».

Роздобудько, І. Якби : роман / І. Роздобудько. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2012. — 256 с.

Все у Вероніки склалося якнайкраще: вдалий шлюб, кар’єра журналістки… І телебачення — наступний крок уперед, та, щоб його зробити, жінці треба повернутися назад, у минуле…1980 рік, безтурботна дівчинка Ніка, яка ще не зазнала шоку, а отже, не почала затинатися, і сусідський хлопчисько — той, що загине завтра. І це не сеанс гіпнозу й не подорож машиною часу — це звичайне диво. Якби доросла Ніка знала, чим обернеться її спроба змінити дві дитячі долі…

Шкляр, В. Чорний ворон / В. Шкляр. — К. : Ярославів Вал, 2009. — 356 с.

Василь Шкляр — автор відомих романів «Тінь сови», «Ностальгія», «Ключ», «Елементал», «Кров кажана» та ін. Лауреат багатьох літературних премій. Переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2009» у номінації «Красне письменство». Лише культовий «Ключ» зібрав цілу колекцію нагород і за останні роки витримав дванадцять видань в Україні та за кордоном. Улюблена премія Василя Шкляра — «Автор, чиїх книжок найбільше викрали з магазинів».

Роман «Чорний ворон» здобув першу премію Ліги українських меценатів на конкурсі «Ярославів Вал» — за кращий історичний роман.

1921 року долю чотирилітньої війни, яку Росія розв’язала проти Української Народної Республіки, було вирішено на користь загарбника. Армія УHP опинилася інтернованою за колючим дротом колишніх польських союзників. Однак збройна боротьба ще роками тривала майже на всіх теренах України. Особливо відчайдушний опір російським окупантам чинили повстанці Холодного Яру. На їхньому чорному бойовому прапорі був напис: «Воля України або смерть».

        
Зарубіжний бестселер

Вишневский, Я. Л. Молекулы эмоций / Я. Л. Вишневский. — М. : Астрель, 2011. — 224 с.

Книга відомого вченого та письменника Януша Вишневського «Молекули емоцій» — це історія людських драм, кохання, страждань. Це — правдива картина, яка зображає те, що є найбільш прихованим, болісним, найважливішим. Це — правда про іншу людину, правда, що хвилює. Розповідь про неї часто є розповіддю про нас.

Єлінек, Е. Піаністка : роман / Є. Єлінек; пер. з нім. Н. Сняданко. — Х. : Фоліо, 2011, — 382 с. — (Бібліотека нобелівських лауреатів).

Еріка Когут — професор Віденської консерваторії. Вона вчить своїх учнів класичної музики, проте сама дуже далека від гармонії. Маючи майже сорок років, Еріка спить із деспотичною матусею в одному ліжку й цілком підкорена її волі, внаслідок чого веде подвійне життя. Вдень на роботі Еріка займається високим мистецтвом, а вечорами вештається парком, підглядаючи за парочками, що займаються сексом, а також відвідує доволі дивні місця, де за гроші спостерігає у віконце за оголеною жінкою і нюхає носовички із засохлою спермою інших візитерів. Коли ж у героїню закохується один із її учнів, поведінка Еріки стає зовсім непередбачуваною…


Кінг, С. 11/22/63 : роман / С. Кінг; пер. з англ. О. Красюка. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2012. — 896 с.


Стівен Кінг декілька років збирав матеріал для цього роману, вивчав архіви, відвідував місце, звідки було зроблено фатальний постріл.


«Я ніколи не писав нічого подібного раніше», — зізнається автор.

Ще до виходу роману з друку режисер Джонатан Деммі, володар Оскара за фільм «Мовчання ягнят», повідомив, що почав роботу над його екранізацією!

22 листопада 1963 року в Далласі пролунали три постріли. Президента Кеннеді було вбито, і світ змінився.


У наш час звичайний вчитель Джек Еппінг дізнається, що у барі його приятеля розташований портал, що веде в 1958 рік.

Джек може почати нове життя у часи Елвіса Преслі та рок-н-рола, познайомитися з відлюдником Лі Харві Освальдом і не дати йому вбити президента.

Але чи можна грати минулим? Що чекає на світ, де Кеннеді залишиться живим?


Ларссон, С. Девушка с татуировкой дракона : роман / С. Ларссон ; [пер. со швед. А. Савицкой]. — М. : Эксмо ; СПб. : Домино, 2010. — 624 с.

Сорок років загадкове зникнення юної родички не дає спокою літньому промисловому магнату, і ось він робить останню у житті спробу — доручає пошуки журналісту Мікаелю Блумбергу. Той взявся за безнадійну справу радше для того, шоб відволіктися від своїх неприємностей, але невдовзі розуміє: проблема набагато складніша, ніж видавалася спочатку. Як пов’язана давня подія на острові з кількома убивствами жінок, що сталися в різні роки в різних куточках Швеції? До чого тут цитати з Третьої Книги Мойсея? І хто, врешті-решт, вчинив замах на самого Мікаеля, коли він так близько наблизився до розгадки? І тим більше він не міг припустити, що розслідування заведе його до справжнього пекла посеред ідилічно тихого містечк


Муракамі, Х. 1Q84 : роман: Кн. 1 / Х. Муракамі ; пер. з япон. І. Дзюби. — Х : Фоліо, 2009. — 505 с.

«1Q84» — новий роман Харукі Муракамі — побачив світ у Японії 28 травня 2009 року, й увесь його стартовий наклад був розкуплений ще до кінця дня. Незвична назва твору — пряма алюзія на роман-антиутопію Джорджа Оруелла «1984».

Віра і релігія, кохання і секс, зброя і домашнє насилля, вбивство за переконанням і суїцид, втрата себе й духовна прірва між поколіннями батьків і дітей — усе це майстерно переплетено у детективному сюжеті роману, де події відбуваються у двох паралельних реальностях: Токіо 1984-го і Токіо, за висловлюванням головної героїні Аомаме, «незрозуміло якого (1Q84)» року. До видання увійшла перша книга роману Х. Муракамі «1Q84».


Несбьо, Ю. Червоногрудка : роман / Ю. Несбьо. — Х. : Фоліо, 2012. — 542 с. — (Карта світу).

Норвежець Ю Несбьо (нар. 1960 р.) у себе на батьківщині спочатку став відомим як економічний оглядач (він закінчив Норвежську школу економіки), потім як рок-музикант і композитор популярної групи «Di Derre», а наприкінці 90-х ще й як письменник, автор серії романів про норвезького поліцейського Харрі Холе. Перший з романів серії — «Нетопир» (1997) був визнаний кращим детективом Скандинавії, удостоївся у критиків звання «миттєвого бестселера» й приніс автору престижну премію «Срібний ключ».

Занурившись у справу про нелегальну торгівлю зброєю, детектив Харрі Холе натраплає на дуже підозрілу оборудку: хтось за великі гроші придбав гвинтівку з оптичним прицілом. Хто він і на кого збирається полювати? Відповіді немає, а зброя між тим вже діє, вбивства йдуть одне за одним, і "мисливець", схоже, вважає себе непереможним. Харрі іноді здавалося, що він ганяється за привидом. Страшно навіть уявити, хто може стати наступною жертвою. Убивцю слід зупинити за будь-яку ціну, і Харрі вже знає, як це зробити.


Улицкая, Л. Зеленый шатер : роман / Л. Улицкая. — М. : Эксмо, 2011. — 592 с.

Новий роман Людмили Уліцької «Зелене  шатро» заслужено може претендувати на першочергове  місце в ієрархії головних книг, що формують ідеї в осмисленні епохи.

«Зеленый шатер» — це роман про кохання, про долі, про характери. Це справжня психологічна проза. Але разом з тим новий твір Уліцької значно ширший від цих визначень.

І, як завжди в Уліцької, окрім ідейного і морального посилу, є ще емоційний живопис, те її унікальне обдарування, яке доносить книги письменниці багатьма мовами до мільйонів читачів. Тільки їй притаманна бронебійна іронічність, завдяки чому багато епізодів на рівні одного абзацу переходять з високої трагедії в майже швейківський комізм. «Зелене шатро» — дуже серйозна і дуже смішна книга.

Ферреро, Б. 365 коротких історій для душі / Б. Ферреро. — Л. : Свічадо, 2012. — 455 с.

У цій книжці зібрано короткі, але такі милі нашому серцю історії на кожень день. Ці оповідання — наче промінчик сонця, що освітлює і зігріває душу. Досить уважно прочитати, замислитися — і можна побачити, як над нами відкривається небо. Тоді стає так легко жити і з’являються сили, щоб змінити на краще себе і весь світ довкола.

Шлинк, Б. Другой мужчина : рассказы / Б. Шлинк ; пер. з нем. Б. Хлебникова, В. Подминогина. — СПБ. : Азбука-классика, 2009. — 256 с.

Сім історій про кохання від автора міжнародного бестселера — роману «Читець», феноменальний успіх якого можна порівняти лише з «Парфумами» Патріка Зюскінда. Подібно до популярного зараз письменника Януша Вишневського, в «Іншому мужчині» Шлінк досліджує різні вияви кохання: від любові-звички, до кохання, яке відкриває нові, невідомі обрії.

Що таке кохання? Чому люди так прагнуть його і чому втікають від неї?

Чому не бережуть своє кохання, доки не виявляється надто пізно?

Сім сумних і ліричних історій Шлінка — сім можливих відповідей на це запитання.

Шульц, Б. Цинамонові крамниці та всі інші оповідання / Б. Шульц ; пер. з пол. Ю. Андруховича — К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. — 384 с.

Бруно Шульц — письменник світової слави з Дрогобича, який писав польською мовою.

Його дебютна збірка оповідань «Цинамонові крамниці» стала сенсацією в Польщі. Його оповідання радо публікують столичні часописи. Виникає дискусія, у якій Шульц формулює бачення основ поетики «Крамниць»: «...це автобіографія, а радше — духовний родовід, оскільки в ній відтворено духовне походження аж до тих глибин, де воно переходить у міфологію, тоне в міфологічному сні... Це останнє дно, далі за яке проникнути не можна».

Тернопільський бестселер


Білик, Л., Білик, Л. Сьоме небо леді Арс : роман / Л. Білик, Л. Білик .—Т. : Богдан, 2011. — 110 с.

Болісний шлях самоствердження жінки, яка, попри всі перипетії долі, не втратила відваги жити за власним кодексом честі, попри самоіронію та жорсткі, зчаста цинічні реалії не втратила милосердя, довіри, передчуття любові. Цей сучасний, захоплюючий, інтригуючий, стилістично довершений роман зацікавлює, ошелешує, обнадіює.
Ось воно — сьоме небо! Кожна сторінка — подолана сходинка самопізнання.


Вільчинський, О. Криївка / О. Вільчинський. — Х. : Фоліо, 2011. — 219 с. — (Графіті).

Незабутні 1970-ті. На одній шостій земної кулі будують розвинений соціалізм, у телевізорі «дорогий Леонід Ілліч», на орбіті – «Союз»  — «Аполлон»... Тим часом хлопчаки із звичайного волинського села займаються своїми справами: ходять до школи, допомагають батькам по господарству, грають у футбол, у війну, рибалять, влітку працюють у колгоспній будбригаді... І лише інколи їхню увагу привертають вирви серед лісу на місці колишніх повстанських криївок, але запитання: «Діду, а якщо вони боролся за Україну, то чому вони вороги?» - так і залишалося без відповіді. Здається, нічого особливого і не відбувається, якщо не враховувати те, що дитинство швидко минає...

Волков, О. Амністія для Хакера : роман / О. Волков. — К. : Зелений пес, 2005. — 460 с. — (Маестро інтелектуального детективу).

«Амністія для хакера» тернополянина Олексія Волкова — роман, який встиг стати класикою вітчизняного детективу. Майстерно закручений сюжет та напружена дія тут поєдналися із яскравими персонажами та глибоким психологізмом. Дізнавшись про свою смертельну хворобу, головний герой вирішує мститися людині, яка колись зруйнувала йому життя. Але у відведений долею час він встигає перекваліфікуватись із комп’ютерного новачка на хакера, вийти на слід великих грошей, викрити злочинців, знайти справжнє кохання та врешті відновити справедливість. А несподівану розв’язку твору не вдасться відгадати навіть найкмітливішим поціновувачам жанру.

Денега, Г. У стилі ретро : оповідання, новели, дорожні нотатки / Г. Денега;  ред. Б. Мельничук ; іл. та дизайн П.
Шпорчука. Т. :Терно-граф, 2012.340 с.

Прозі тернополянки Галини Денеги притаманні: барвиста мова, легкий стиль, місткість вислову, легка іронія, гумор. Герої оповідань та новел, уміщених у книзі, — наші сучасники та люди, що жили ще на початку XX ст. Увазі читача пропонується 29 оповідань, новел та дорожніх нотаток. У цих творах переплетені долі багатьох людей, зображені життєві колізії, яскраві події в мистецькому житті, зустрічі та розставання, прослідковується любов до рідного краю.

Книга розрахована на широке коло читачів.


Мельничук, Б. Довга дорога в короткий день : п’єси / Б. Мельничук. — Т. : Воля, 2010. — 416 с.

Збірник склали оригінальні п’єси тернопільського письменника та його інсценізації за прозовими і віршованими текстами відомих авторів. Переважна більшість цих драматичних творів поставлена на сценах театрів України.


Михно, Н. Звільнення / Н. Михно. — Т. : Джура, 2009. — 124 с. — (Українська реконкіста).

Нову книгу Наталки Михно «Звільнення» критики уже назвали «оптимістичною терапією для України».

Авторка у «Звільненні» торкається гострої проблеми самотності, подаючи її з глибокою психологічною проникливістю та високою повагою до істини.

Письменниця, провівши своїх героїв через буденні проблеми, що є нагальними для українського суспільства першого десятиліття ХХI ст., із притаманною їй художньою майстерністю бере за основу «філософію серця» Григорія Сковороди і сміливо вказує на шлях до звільнення від цих проблем.

Романчук, Л. Місто карликів. Кн. 1 / Л. Романчук. — Т. : Богдан, 2009 — 287 с.

Дивовижні, неймовірно інтригуючи події, що збурюють тихоплинність буття курортного містечка; чудернацькі переплетіння трагедійного минулого з почасти фарсовим сьогоденням; пристрасті, зачарування й розчарування, символи та реалії, магія непояснюваного. А понад усім — містика, містика, містика…

Усе це — крізь призму почувань і одкровень головної героїні — лікаря Софії Зорич..

Смик, О В любові переможених немає / О. Смик. — Т. : Джура, 2010. — 156 с.

Нова книга інтимної поезії Олександра Смика — явище унікальне в нашій літературі. Він може бути гранично відвертим, натуралістичним і навіть де в чому провокаційним. Але разом з тим, тут немає і краплини вульгарності, тут немає бравади і грубого чоловічого вихваляння своїми перемогами. В кожному рядку — щире здивування і захоплення від відкриття нового Всесвіту, ім’я якого — Жінка.

Сорока, П. Карагач над полігоном : повість / П. Сорока. — Т. : Тайп, 2011. — 98 с.

Семипалатинський полігон — це сотні атомних вибухів, тисячі скалічених людських доль і катастрофічний стан навколишньої природи. Однак ця трагічна сторінка історії залишається майже білою плямою. Повість «Карагач над полігоном», по суті, перша спроба заповнити існуючу прогалину.

Карагач (у перекладі «чорне дерево») здалеку нагадує атомний гриб, і тому виступає у творі зловісним символом військового полігону. Ця книжка — не спогади, а художній твір, і тому прізвища діючих персонажів вигадані, а будь-які збіги випадкові.

Повість перекладена англійською, угорською і російською мовами.

Для широкого кола читачів.

Фіалко, Н. Ріка бажання : роман / Н. Фіалко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2012. — 344 с.

У новому романі «Ріка життя» тернопільська письменниця Ніна Фіалко розповідає про життя двох подруг, долі котрих сплелись у любовному трикутнику. Маючи різні характери, виховуючись у сім'ях на різних засадах, до свого щастя ці жінки йшли різними шляхами. Одна з них для досягнення мети знехтувала не тільки дружбою, а й законами моралі. За це була жорстоко покарана. Інша — вірила, що кожна людина має свою долю, яка неодмінно її знайде. У романі відображено багато напружених життєвих колізій, роздумуючи над якими мислячий читач може взяти їх до уваги, щоб не потрапити в подібну халепу.

Твір читається легко і захоплює з перших сторінок. Велику увагу автор приділяє розкриттю поведінки людей у різних ситуаціях, коли зі вчинку можна визначити дух тієї чи іншої особи. В романі простежується чітка громадянська позиція автора, яка пропагує християнську мораль у всіх сферах діяльності людини.

Для широкого кола читачів.

Немає коментарів :

Дописати коментар